Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

   Katedra Botaniki, Fizjologii i Ochrony Roślin
    Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa 
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Godło Polski

Katedra Botaniki, Fizjologii i Ochrony Roślin (KBFiOR) została powołana jako odrębna jednostka badawczo-dydaktyczna Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie dnia 1 września 2019 roku w wyniku połączenia Zakładu Botaniki i Fizjologii Roślin Instytutu Biologii Roślin i Biotechnologii z Katedrą Ochrony Roślin. Działalność badawcza pracowników związana jest z realizacją aktualnych potrzeb w skali lokalnej, regionalnej bądź globalnej, natomiast przedmiotem badań są rośliny dziko rosnące i liczne gatunki użytkowe zielne oraz drzewiaste. Pracownicy biorą udział w projektach zarówno w zakresie badań podstawowych, jak i nauk stosowanych. Tworzą grupy badawcze, które podejmują się opracowania innowacyjnych projektów aplikacyjnych. Praca badawcza prowadzona jest w powiązaniu z misją dydaktyczną, a związane z określoną tematyką badawczą prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie prowadzone są w laboratoriach, pracowniach, boksach szklarniowych KBFiOR, Hali Wegetacyjnej UR, Terenowej Stacji Doświadczalnej w Mydlnikach, a także w sadzie, szkółce drzew sadowniczych i winnicy Stacji Doświadczalnej w Garlicy Murowanej koło Krakowa. 

Infrastruktura Katedry Botaniki, Fizjologii i Ochrony Roślin obejmuje m. in. następujące pracownie i laboratoria badawcze:

Pracownia kultur in vitro do prac sterylnych z komorami z laminarnym przepływem powietrza, przygotowalnia pożywek z niezbędną aparaturą (chłodziarko-zamrażarki, pH-metry, wagi analityczne, pompy próżniowe, mieszadła magnetyczne, autoklawy); pomieszczenie wzrostowe z regulowanym czasem oświetlenia i temperaturą, zestawy pomp i  bioreaktorów do uprawy roślin w systemie okresowego zanurzania. Realizowane badania: Programy selekcji in vitro, Mikrorozmnażanie roślin użytkowych oraz rzadkich dziko rosnących gatunków i ich jakościowa ocena; Kultywacja protoplastów oraz komórek, tkanek, organów wytwarzających wartościowe metabolity; Badanie efektywności organogenezy w kulturach prowadzonych na pożywkach wzbogaconych związkami biologicznie czynnymi; Udoskonalenie metodyki kultywacji wybranych przedstawicieli Brassicaceae, Fabaceae, Caryophyllaceae, Droseraceae, Geraniaceae, Thymeleaceae, Liliaceae, Orchidaceace.

Laboratorium analityczne wyposażone m. in. w system do oczyszczania wody Millipore Direct-Q 3, wagi analityczne, wirówki Hettich Rotina 380R, spektrofotometr UV-VIS Hitachi U-2900, spektrofotometr VIS Thermo Scientific Genesis 10vis, HPLC Shimadzu z detektorem RF i DAD, jonometr Orion 920A, miernik pH Unicam 9460, miernik Elmetron CPC-501, system do elektroforezy i transferu białek (BioRad). Realizowane badania: Fitoremediacja podłoży i systemów wodnych; Określenie aktywności antyoksydacyjnej materiału w zależności od przynależności systematycznej, czynników glebowo-klimatycznych i sposobu uprawy; fizjologiczne i biochemiczne skutki ubocznego, bezpośredniego i następczego oddziaływania pestycydów na rośliny uprawne

Pracownia serologiczno-wirusologiczna w pełni wyposażona. Realizowane badania: doskonalenie testów genotoksyczności; programy odwirusowania materiału roślinnego; diagnostyka wirusologiczna; identyfikacja wirusów roślinnych z wykorzystaniem ich właściwości serologicznych i biologicznych; opracowanie metod zwiększenia odporności wybranych gatunków użytkowych na choroby wirusowe

Ponadto w Katedrze funkcjonują: pracownia histochemiczna i mikroskopowa, przeszczepialnia i laboratoria fitopatologiczne, pracownia entomologiczna, pracownia ekologiczna i zielnik dydaktyczny. Do jednostki należą również boksy szklarniowe i poletka doświadczalne w ramach kompleksu szklarniowego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa (WBiO) i przyległej infrastruktury oraz Stacja Dydaktyczno-Badawcza Katedry Botaniki, Fizjologii i Ochrony Roślin w Mydlnikach (ul. Balicka 235, 30-149 Kraków).